Kertészkedés előkészítése – Milyen lépésekre lesz szükség tavasszal?

Bár a kertészkedés fő szezonja még odébb van, februárban már érdemes elkezdenünk a készülődést. A hidegebb hónapokat kihasználhatjuk a tervezésre és a szükséges eszközök beszerzésére, hiszen szezonon kívül még kedvezőbb áron juthatunk hozzájuk. Ezt követően már jöhet a kert rendbetétele, hogy amikor megérkezik a tavasz és berobban a jó idő, minden készen álljon az ültetésre.

Forrás: Freepik

1. Vetőmagok és virághagymák beszerzése

A februári időszak kiváló lehetőség arra, hogy előre megtervezzük, milyen növényeket szeretnénk idén termeszteni és ültetni. Már most megrendelhetjük a nyáron virágzó hagymákat és vetőmagokat, amelyeket kora tavasszal elültethetünk.

2. Virágágyások tisztítása

Tavasszal érdemes eltávolítani a tél során felhalmozódott leveleket, gallyakat és egyéb szennyeződéseket a virágágyásokból. A lombhullató növények elszáradt részeit már most vágjuk vissza, és a talaj előkészítése érdekében szórjunk 5 cm vastag komposztot vagy szerves trágyát az ágyásokba, hogy tápanyaggal lássuk el a frissen ültetett növényeket.

Szükséges eszközök: Gereblye a levelek és törmelék eltávolításához, metszőolló az elhalt növényi részek levágásához, ásó vagy talajlazító villa a talaj átforgatásához.

3. Kártevők felkutatása és eltávolítása

Bizonyos kártevők a tél során is megjelenhetnek kertünk különböző részein. Érdemes átvizsgálni az évelő növények tövét, hogy nincsenek-e alattuk csigák, levéltetvek vagy egyéb kártevők. A tavalyi cserepes növényeket is ellenőrizzük, mivel gyökereikben megbújhatnak élősködő lárvák.

Szükséges eszközök: Kézi permetező természetes növényvédő szerek használatához, csigacsapdák és kerti kesztyű az esetleges kártevők eltávolításához.

Forrás: Freepik

4. Esővízgyűjtő telepítése

Az esővízgyűjtők beszerzése és telepítése most a legjobb döntés, hiszen a téli csapadékból rengeteg vízhez juthatunk. Az esővíz különösen előnyös a savas talajt kedvelő növények számára.

Szükséges eszközök: Esővízgyűjtő tartály, lapát és gereblye a talaj lejtésének korrigálásához, csatornatisztító eszköz a vízelvezető rendszerek karbantartásához.

5. Lombhullató cserjék átültetése

A tél vége és a tavasz eleje ideális időszak a lombhullató cserjék átültetésére, mivel ezek ilyenkor még nyugalmi állapotban vannak. Az átültetést lehetőleg szélcsendes napon végezzük, hogy elkerüljük a gyökerek kiszáradását. Az új helyükön alapos öntözéssel segíthetjük a gyökerek megerősödését.

Forrás: Freepik

6. Kerti szerszámok karbantartása és beszerzése

A tavaszi munkálatok előtt érdemes alaposan megtisztítani és megélezni a kerti szerszámokat. A tompa ollók és metszőollók nemcsak megnehezítik a munkát, hanem könnyen sérülést okozhatnak a növényekben. A kézi szerszámokat, például ásókat, kapákat és gereblyéket szintén tisztítsuk meg, és kenjük be olajjal, hogy megakadályozzuk a rozsdásodást.

Szükséges eszközök: Drótkefe és mosószer a szerszámok tisztításához, olaj vagy WD-40 a rozsdásodás megelőzésére, élezőkő vagy reszelő a vágószerszámok karbantartásához.

Ha kedvező áron szeretnénk beszerezni a szükséges kerti eszközöket, a Jófogás kínálatában számos jó minőségű, használt szerszám közül választhatunk, így időt és pénzt spórolhatunk.

7. Komposztáló kialakítása

Ha még nincs komposztálónk, most érdemes kialakítani egyet. Egy jól működő komposztáló segít az organikus hulladék újrahasznosításában, és kiváló tápanyagot biztosít a kert számára. A komposztba kerülhetnek fűnyesedékek, zöldségmaradványok, papír és kisebb ágak is. Fontos, hogy havonta megforgassuk a komposztot, hogy megfelelően szellőzzön és gyorsabban lebomoljon.

Szükséges eszközök: Komposztáló láda, kerti villa a komposzt átforgatásához, komposztszita a kész komposzt szétválogatásához.

A kertünk meg fogja hálálni, ha megfelelően felkészülünk a tavasz fogadására. Kövesd a fenti listánkat, és élvezd a kert adta nyugalmat egész évben!

Comments are closed.

Navigate