Ha éppen felújítjuk ingatlanunk vagy újonnan építjük házunkat, nem árt olyan fűtési rendszert választanunk, amely gazdaságosan és megbízhatóan fog melegen tartani minket a télen. A sokféle otthoni fűtési lehetőség labirintusában komoly kihívást jelenthet kitalálni, hogy melyik kínálja a legtöbb hőt és leghosszabb élettartamot, melyiket használhatjuk biztonságosan kiegészítő fűtésként, és melyiket engedhetjük meg magunknak.
A fűtési rendszer kiválasztása nagyban függ attól, hogy hol lakunk, mekkora az otthonunk, és milyen lehetőségek állnak rendelkezésünkre. Napjainkban az új otthonok többsége már elektromos fűtési megoldásokkal, hőszivattyúkkal, vagy gázzal működik. Ezek tehát a legnépszerűbb választások, még ha nem is mindegyik a legkörnyezetbarátabb. Vizsgáljuk meg őket közelebbről is, hogy pontos képet kapjunk a fűtési lehetőségeinkről.
Kazán
Kazánokkal nagyobb valószínűséggel találkozhatunk régebbi lakóházakban. A központi kazán vizet, vagy gőzt keringtet a csöveken keresztül és juttatja el otthonunk radiátoraiba. A kazánok kivételesen jól teljesítenek a zónázott fűtés esetében, azonban csak akkor hatékonyak, ha egyszerre tágas területeket kell fűteni.
Hőszivattyú
Ha a legmodernebb otthoni fűtési technológiát keressük, válasszunk hőszivattyút. A hőszivattyúk a légkondicionáló rendszerekhez hasonlóan működnek, mivel a levegőből vonják ki a hőt, és azt mindenhova eljuttatják. A hőszivattyúk legelterjedtebb formái a csatornamentes fűtési rendszerek. A hőszivattyú telepítéséhez egy kis kültéri kompresszoregységre és több beltéri légkezelőre van szükség a különböző helyiségekben. A hőszivattyúk pontosabb hőmérséklet-szabályozást biztosítanak, és nem kell aggódnunk a drága telepítése miatt sem.
Padlófűtés
Az ilyen típusú otthoni fűtési rendszerek lehetnek elektromos vagy hidronikus padlófűtések. Működésük a hősugárzás és az elektromágneses hullámok felhasználásával történik, hiszen ahelyett, hogy a levegőt melegítenék, mint más fűtési folyamatok, ez a rendszer közvetlenül a padlót fűti fel. Ennek során elektromos vezetékeket vagy vízzel töltött csöveket helyeznek el a padló alatt, ezért a padlóban lévő sugárzó fűtés érzése legjobban ahhoz hasonlítható, mintha egy hideg reggelen kilépnénk az ágyából, és a lábunk alatt meleg padlódeszkát éreznénk.
Aktív napkollektoros fűtés
Az egyik legmodernebb házfűtés, amely napenergiát használ a folyadék felmelegítéséhez, majd a hőt közvetlenül a lakótérbe továbbítja. A hő egy tárolórendszerbe is átvihető, későbbi felhasználásra. Sajnos az aktív napelemes fűtési rendszer más fűtőberendezésekre, például kazánokra, hőszivattyúkra és hősugárzókra támaszkodik ahhoz, hogy 100%-os hatékonyságú legyen. Ez a megoldás az igazán környezetbarát módja otthonunk fűtésének, és segít a megtakarításban.
Hibrid fűtés
Ez a fűtési rendszer egyesíti a hőszivattyú energiahatékonyságát a gázkazán teljesítményével. A hőszivattyú előnyei és hátrányai közé tartozik, hogy energiatakarékos, de rendkívül hideg időben nem tud működni. Itt jön a képbe a gázkazán, amely 100%-os hatékonyságot biztosít. Általában a hőszivattyú teljes kapacitással működik, majd szélsőséges időjárás esetén a gázkazán fűti fel a lakást, hogy elérjük a kívánt hőmérsékletet. Mivel mindkét fűtési rendszer együtt működik, kevésbé terheljük őket, ami kisebb igénybevételt eredményez.
Elektromos radiátor
Az elektromos fűtést általában kiegészítő fűtési rendszerként használják, hogy fedezzük az esetleges problémákat, ha az elsődleges fűtési rendszer leáll. Az elektromos radiátorok sokoldalúak, de a magas villamosenergia-költségek miatt drágán üzemeltethetőek, ezért ritkán látni, hogy valaki elsődleges fűtési lehetőségként használná őket. A mozgó alkatrészek hiánya miatt egy elektromos radiátor szinte semmilyen légkezelőt, karbantartást vagy csatornarendszert nem igényel.
Elektromos hősugárzó
Az ilyen típusú fűtési rendszerek a legjobbak azok számára, akik nagyon kis helyet szeretnének fűteni, vagy akik meglévő fűtőegységük kiegészítésére keresnek megoldást. Miniatűr megjelenésük miatt hordozható fűtőtesteknek is nevezzük őket, hiszen könnyen telepíthetők, és nem igényelnek földgázt vagy csővezetékeket.
Egy egész lakásra kiterjedő fűtési rendszer költségigényes beruházás, amelynek évekig kell tartania. Ezért fontos, hogy összehasonlítsuk a különböző típusú fűtőberendezéseket, és ez alapján eldöntsük, mit válasszunk elsődleges rendszerünknek.
Comments are closed.