Globális túlfogyasztás napja megmutatja, hány hónap alatt éljük fel a Föld egész éves erőforrásait 

Nem kell Sci-Fi filmbe illő, űrből érkező katasztrófákat keresnünk a Föld pusztulásának forgatókönyvéhez, sajnos elég az általános hétköznapjainkra egy pillantást vetni, ugyanis a mindennapos tevékenységeink hatalmas kihívások elé állítják bolygónkat. Hogy mennyire súlyos és alulértékelt probléma a természeti erőforrásaink felelőtlen fogyasztása, arra a Global Footprint Network hívja fel a figyelmet azáltal, hogy minden évben kiszámolja azt a határértéket az emberiség fogyasztására, amit a Föld egy év alatt még képes újratermelni. Ezek alapján idén a globális túlfogyasztás napja augusztus 1-jére esik.

Forrás: Freepik

Mostanra már tisztán látszik, fogyasztói társadalmunk javarészt elpazarolta a Föld biztosította erőforrásokat. Természetesnek vettük őket, pedig még a megújuló energiáknak is időre van szükségük az újratermelődéshez. Ha pedig a felhasználási arány magasabb, mint a megújulási, akkor egyértelmű, hogy túlságosan kihasználjuk bolygónkat. A globális túlfogyasztás napjára egy olyan határértéket számítanak, amely az erőforrás-felhasználásunkon és a Föld regenerálódási képességén alapul.

Andrew Simms azért indította el a globális túlfogyasztás napjának ötletét, hogy felmérje, milyen ütemben fogyasztjuk a természeti lehetőségeinket, és meddig tudjuk fenntartani azokat. Ha kiszámítjuk az emberi igények és a bolygó regenerálódási potenciáljának arányát, megszorozzuk az év napjainak számával, akkor megkapjuk a Föld túlfogyasztásának napját. Egy dátumot, amikor papíron elhasználtuk a rendelkezésre álló erőforrásokat, és innen már csak túlfogyasztunk, vagyis visszafordíthatatlan károkat okozunk a Földnek, és így természetesen magunknak is.

Ez a dátum pedig sajnos minden évben egyre korábbra esik, mivel minden évben túlhasználjuk az erőforrásokat. 2024-ben a globális túlfogyasztás napja augusztus 1-jére esik. Ez azt jelenti, hogy mindössze 7 hónap alatt felhasználtuk bolygónk idei erőforrásait, ami élesen rámutat arra, hogy milyen fenntarthatatlan úton járunk.

Forrás: Freepik

A globális túlfogyasztás napjának folyamatos előre tolódásához számos tényező járul hozzá. A népességnövekedés és a növekvő jólét miatt minden eddiginél több erőforrást fogyasztunk el. Riasztó ütemben vágjuk ki továbbá erdőinket, ami csökkenti a Föld szén-dioxid elnyelő és oxigéntermelő képességét. Az éghajlatváltozás és annak hatásai, mint például a szélsőségesebb időjárási események, a tengerszint emelkedése és az elsivatagosodás szintén megnehezítik a Föld számára az erőforrások regenerálódását. Ha nem változtatunk a szokásainkon, ezek a hatások csak súlyosbodni fognak.

Ha tudatos fogyasztóként aktív szerepet szeretnénk játszani globális túlfogyasztás napjának lelassításában, íme néhány egyszerű tipp:

  • Mosáshoz használjunk hidegebb vizet, rövidebb mosási ciklusokat, teljesebb tölteteket és légszárítást.
  • Lakástakarítás során válasszunk újrahasználható tisztítókendőket, és használjunk újratölthető mosószereket az ajánlott adagolásban.
  • Töltsük meg a mosogatógépet a végletekig, és a csúcsidőszakokon kívül működtessük. Ezzel ugyanis csökkenthetjük a hálózaton jelentkező csúcsigényt, és még kevesebbet is kell fizetnünk.
  • Minimalizáljuk az élelmiszerhulladékot. Vásároljunk helyben és csak annyit, amennyire szükségünk van. Tároljuk okosan az élelmiszereket, és fagyasszuk le őket későbbre, vagy használjuk fel a maradékot egy másik étel elkészítéséhez.
  • A fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünk csökkentése érdekében átállhatunk a megújuló energiaforrásokra, például a nap- és szélenergiára.
  • Új helyett vegyünk használtat! Sokszor olcsóbban és jó minőségben juthatunk hozzá egy tárgyhoz másodkézből, és a bolygónk erőforrásait is megkíméljük, ha nem kell újonnan legyártani a kinézett terméket.
Forrás: Freepik

A globális túlfogyasztás napjának kitolásához az egyének, cégek és kormányok összehangolt erőfeszítéseire lesz szükség. A jó hír, hogy eltökélt szándék esetén lehetséges egy fenntarthatóbb jövő megteremtése, ha nem csak beszélünk róla, de cselekszünk is.

Comments are closed.

Navigate