Amikor fizioterápiára gondolunk, sokaknak elsőre az otthoni gyakorlatok és a rehabilitációs masszázs jut eszébe, a valóságban azonban ez sokkal mélyebb ennél. Alapjai a régi időkre nyúlnak vissza, napjainkra már tudományosan megalapozott, modern módszerré fejlődött. Olyan sokoldalú kezelést jelent, amely a mozgásfunkciók és a mobilitás javítását, fenntartását vagy helyreállítását célozza.
Ennek köszönhetően kulcsfontosságú lehet az egészségesebb és fittebb élet eléréséhez, de hatékony megoldás a sérülések megelőzésére és kezelésére is, új perspektívát kínálva testünk optimális működésének megőrzésére. A fizioterapeuták különféle technikákat alkalmaznak, például nyújtást, masszázst és akár ultrahangos kezeléseket is, melyekhez speciális eszközöket használnak. Legyen szó sportsérülésekről vagy krónikus betegségekről, mint az ízületi gyulladás, a fizioterápia széleskörű megoldásokat kínál ezek kezelésére.
A fizioterápia jelentőssége
A fizioterápia természeti energiákkal való gyógyítást jelent. Ösztönös gyógymódként már elődeink, az ősemberek is alkalmazták a napfényt, a vizet és a különféle növényeket felhasználva, ám a modern fizioterápia fejlődése a 19. századtól gyorsult fel. Később, 1951. szeptember 8-án alakult meg a Gyógytornászok Világszövetsége, melynek emléket állítva minden évben ezen a napon ünnepli a szakma a fizioterápia világnapját. Napjainkban a modern életmód következményeként alaposan megnőtt a fizioterápiás kezelésekre szoruló betegek száma, és egyre nagyobb az igény a természetes gyógymódok alkalmazására is.
Milyen előnyünk származhat a fizioterápiából?
Egy fizioterápiás kezelés holisztikus megközelítést alkalmaz, azaz az egész testet egy összetett rendszerként kezeli, és nem csupán a tünetek enyhítésére fókuszál, hanem az okok felderítésére és megszüntetésére törekszik. A fizioterápia több területen is fontos szerepet játszik, a fájdalomcsillapítástól kezdve a fizikai teljesítmény növeléséig, és olyan előnyöket nyújthat, amelyek mindennapi életünkben és a sporttevékenységek során is érezhetőek.
Fájdalomcsökkentés
Segít csökkenteni vagy megszüntetni a sérülés vagy baleset okozta fájdalmakat. Irányított gyakorlatokkal és manuális terápiás technikákkal, mint a sugárzással, ultrahanggal, lézerrel, elektromos stimulációval vagy tapinggal történő kezelés segít csökkenteni és enyhíteni a súlyos fájdalmakat és helyreállítja izom- és ízületi funkcióinkat. Otthoni használatra leginkább a fényterápiás eszközök csúcsát, a bioptron lámpát alkalmazhatjuk erre a célra.
Jobb mobilitás
Ha bármilyen orvosi okból vagy sérülés miatt gondjaink vannak mozgással, életkortól függetlenül alkalmazhatjuk a fizioterápiát. Elsősorban manuális manipulációval, például egy mágneses masszázsággyal kezdjük el a kezeléseket. A különböző erősítő gyakorlatok a személyre szabott terápiás eszközökkel együtt hamar helyreállíthatják a mozgásképességét.
Gyorsabb felépülés
A fizioterápiának van egy speciális ága, amely a tüdő- és szívbetegségekben szenvedőknek segít a gyorsabb és eredményesebb felépülésben. A közelmúlt Covid 19 járványaiból felgyógyult emberek, valamint a szív- és érrendszeri betegségekből lábadozók egyaránt sokat profitálhatnak ebből. Népszerű otthoni eszköz erre a célra a BEMER mágnesmező terápia, mely csökkenti a vörösvértestek összetapadását, így a vér több oxigén szállítására lesz képes.
Építsük be mindennapijainkba!
A fizioterápia beépítése mindennapi életünkbe fontos lépés a hosszú távú egészségügyi előnyök eléréséhez. A siker titka a proaktív hozzáállásban rejlik, lényeges ugyanis, hogy a kívánt eredmények érdekében rendszeresen és önállóan végezzük el a szükséges otthoni kezeléseket. Ezek a gyakorlatok, melyek egyszerűen beszerezhető otthoni eszközöket igényelnek csupán, könnyen beilleszthetőek napi tevékenységeink közé. A cél, hogy aktívan tegyünk az egészségünkért, és felelősséget vállaljunk saját jólétünkért. Így válik a fizioterápia természetes és értékes részévé mindennapi életünknek.
Comments are closed.