Ahogy múlik a nyár és a nappalok egyre csak rövidülnek, a lelkes kertészek már alig várják a számtalan lehetőséget, mellyel az elkövetkező időszak kecsegtet. Az őszi kertészkedés kiváló módja annak, hogy meghosszabbítsuk a vegetációs időszakot, és bőséges termést biztosítsunk még akkor is, amikor az időjárás lehűl. Egy kis tervezéssel és néhány egyszerű praktikával egész ősszel termékeny és élénk maradhat kertünk – ebben segítünk most!
Készítsük elő a talajt
Ültetés előtt dúsítsuk a talajt komposzttal vagy jól megrothasztott trágyával, hogy pótoljuk a tápanyagokat és javítsuk a talaj szerkezetét. Az egészséges föld a termő kert alapja!
Ültessünk hideg évszakos növényeket
Az ősz tökéletes időszak az olyan idényzöldségek ültetésére, melyek hűvösebb hőmérsékleten is jól érzik magukat. A saláta, a spenót, a kelkáposzta, a brokkoli, a sárgarépa és a retek jól fejlődnek az őszi időjárásban, hiszen a hűvösebb nappalok és éjszakák fokozzák az ilyen zöldségek ízét és zamatát.
Használjunk mulcsot
Ha egy réteg mulcsot helyezünk el növényeink körül, az segít megtartani a talaj nedvességét, mérsékli a hőmérsékletet, és gátolja a gyomok növekedését. A szerves mulcs, például a szalma vagy a levelek, idővel lebomlásukkal a talajt is gazdagítják, és értékes tápanyagokkal járulnak hozzá, hogy a növények tovább fejlődjenek.
Öntözzünk rendszeresen
Bár a hűvösebb hőmérséklet csökkenti a párolgás kockázatát, a növényeknek még mindig bőséges vízre van szükségük a terméshez. Figyeljük a talaj nedvességtartalmát, és ennek megfelelően öntözzünk, így biztosítva, hogy növényeink egészségesek és életerősek maradjanak.
Optimalizáljuk a napfényt
Ahogy rövidülnek a nappalok, elengedhetetlen, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki a rendelkezésre álló napfényből. Vágjunk le minden olyan lelógó ágat, amely megakadályozhatja, hogy a napfény elérje kertünket.
Figyeljünk a betakarítási időre
Tartsuk szemmel terményeinket, és szüreteljük le őket a csúcspontjukon. Akadnak persze kivételek is, egyes növények, például a kelbimbó és a paszternák, valóban jobb ízűek egy enyhe fagy után. Arra viszont mindenképp ügyeljünk, hogy még a kemény fagyok előtt betakarítsuk a terményeket, hogy megőrizzük azok minőségét.
Metsszünk
Távolítsunk el minden elszáradt ágat, hogy megakadályozzuk a betegségeket és a kártevők telelését. Az évelő növények visszavágása metszőollóval ugyanilyen fontos, az egészséges növekedés elősegítése érdekében. Az őszi rendezett kert megteremti az alapot egy virágzó tavaszi kerthez.
Készüljünk fel a fagyra
Figyeljük az időjárás-előrejelzést, és készüljünk fel a növények védelmére, ha fagyot jósolnak. Fedjük le a veszélyeztetett növényeket takarókkal, zsákvászonnal vagy fagyvédő kendővel, hogy megvédjük őket a 0 fok alatti hőmérséklettől.
Mentsük meg a magokat
Az ősz kiváló alkalom arra, hogy eltegyük kedvenc növényeink magjait. Hagyjuk, hogy a növények elvessék magjaikat, majd gyűjtsük össze és szárítsuk meg őket, hogy kéznél legyenek a következő évi ültetésnél.
Az őszi kertészkedés kifizetődő időtöltés, amely lehetővé teszi, hogy a hűvösebb hónapokban is élvezhessük kertünk javait. A megfelelő növények kiválasztásával, a termesztési feltételek optimalizálásával és a kert megfelelő gondozásával biztosíthatjuk a sikeres őszi betakarítást, és a virágzó tavasz beköszöntét.
Comments are closed.