Ahogy hirtelen lehűl az idő és egyre gyakoribbak a nyirkos, csapadékos napok, a vezetési körülmények is veszélyessé válhatnak. Emiatt egyaránt fontos, hogy felkészüljünk a speciális forgalmi helyzetekre, illetve hogy autónk is megfeleljen a kihívásoknak. Mutatunk pár jó tanácsot, hogy könnyebben megbirkózzunk a kiszámíthatatlan, csúszós útviszonyokkal.
1. Szervizeltessük autónkat a téli szezon előtt!
Az akkumulátor teljesítménye rosszabbá válhat a hőmérséklet csökkenésével, ami azt jelenti, hogy a nyár elmúltával több energiára van szükség az autó beindításához. Ha az akksinkkal már voltak gondok, ősszel ugrásszerűen megnőhet a meghibásodás kockázata. Bár a hideg időjárás nem feltétlenül árt a fékeknek, egy alapos ellenőrzéssel biztosíthatjuk a legjobb teljesítményt a csúszós útviszonyokon történő vezetéshez. Végül, de nem utolsó sorban ott vannak az ékszíjak, tömlők, gyújtógyertyák, vezetékek és kábelek, melyek az év bármely szakában meghibásodhatnak, de ha ősszel vagy télen romlanak el, akkor könnyen akár órákra is egy helyben ragadhatunk.
2. Váltsunk téli abroncsokra!
Sokan használnak egész évszakos gumikat, azonban ezek közel sem nyújtják azt a teljesítményt, amire szükségünk lehet. Amikor a hőmérséklet tartósan lehűl, a nem téli abroncsok gumikeverékei megkeményednek, és csökken a tapadási képességük az úton. A téli gumik speciális keverékeket használnak, amelyeket úgy terveztek, hogy ellenálljanak az alacsony hőmérsékleten történő keményedésnek, és jobb tapadást biztosítsanak.
3. Tartsuk fenn a nyomást abroncsainkban!
A környezeti hőmérséklet minden 10°-os változása 1 PSI értékű növekedést vagy csökkenést jelenthet kerekeinkben. Ez azt jelenti, hogy ősszel és télen rendszeresebben kell ellenőriznünk a nyomást, és szükség szerint felfújatnunk a gumiabroncsokat.
4. Szereljünk fel téli ablaktörlőket!
Ezek a változatok extra gumiréteggel vannak felszerelve, amely megakadályozza, hogy a jég összegyűljön a lapátokon. Csak arra ügyeljünk, hogy a téli ablaktörlők nehezebbek, mint a normál ablaktörlők, ezért ha állandóan bekapcsolva tartjuk őket, az erősen megnöveli az ablaktörlőmotor terhelését.
5. Mindig legyen elegendő ablaktisztító folyadék!
Cseréljük gyakran az ablaktörlő folyadékot, és válasszunk fagyállóval kiegészített terméket. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy az ablaktisztító folyadék megfelelő összetételű alacsony hőmérséklethez, töltsünk a tartályba egy üveg ablaktisztító folyadék mellé extra fagyálló folyadékot.
6. Készüljünk fel egy biztonsági készlettel!
Mielőtt hosszabb útra indulunk, szerezzünk be autónkba néhány alapvető szerszámot vészhelyzet esetére.
7. Tartsuk mindig legalább félig tele az üzemanyagtartályt!
Télen még fontosabb a teli benzintartály, mint nyáron. Hogy miért? Egyrészt a feltöltött tank csökkenti a kondenzációt, ami megakadályozhatja a gázvezeték befagyását. Illetve ha bárhol bajba kerülünk, a járó motor melege lehet az egyetlen dolog, ami melegen tart minket a segítség érkeztéig.
8. Gyakoroljuk a téli vezetésre!
A legjobb, ha nem csak autónkat készítjük fel a hideg időre, de mi magunk is begyakoroljuk, hogyan kell vezetni téli körülmények között. Egyenletesen gyorsítsunk, finoman nyomjuk a gázpedált, még akkor is, ha több időbe telik, amíg elérjük a biztonságos utazósebességet. Ha túl nagy nyomást adunk a gázpedálra, a meghajtott kerekek elveszíthetik a tapadást és kipöröghetnek. Hasonlóan a gázpedál gyengéd nyomásához, a fékpedált is inkább a fokozatos lassításhoz használjuk, mint a hirtelen megálláshoz. Hagyjunk több helyet a fékezéshez, tartsuk szemmel az utat és az előttünk lévő tájat, hogy elegendő időnk és terünk legyen a fokozatos megállásra. Hagyjuk lábunkat a féken, ha a blokkolásgátló (ABS) bekapcsol. Ha a pedál lenyomásakor pulzálást érzünk, ne engedjünk a fékből, tartsuk lábunkat szilárdan a helyén, és bízzunk abban, hogy az ABS teszi a dolgát.
Comments are closed.