A nyári kertészkedős szezon egyik legbosszantóbb tevékenysége a gyomlálás. Hazánkban ráadásul a vészesen közelgő parlagfű-idényben komoly bírságra is számíthatnak azok, akik nem irtják ki ezt az alattomos gyomnövényt a telkükön. Amennyiben te is szeretnéd, hogy a gyomok a kertben többé ne rondítsák el az ágyásaid és a gyeped, olvasd el az alábbi hasznos tippjeinket.
Gyomok a kertben: ezt kell tudnod róluk!
A gyomok a kertben nem csupán az ágyásaink és a gyepünk esztétikai élményét rontják el, hanem meglepően gyors terjedésüknek és növekedésüknek köszönhetően elnyomhatják a növényeinket, illetve kártevők és betegségek melegágyai lehetnek.
A gyomnövények jellemzően kis igényűek, sok magot hoznak, amik igen sokáig csírázóképesek, majd a megfelelő körülmények fennállása esetén gyors fejlődésnek indulnak. És bár az időnként 10 cm-es gyökeret is növesztő „hívatlan vendégek” kiirtása valóban nagy kihívást jelent, nem árt tudni, hogy akad közöttük jótékony hatású is (pl. vérehulló fecskefű, kamilla). Ennek fényében igazából a tulajdonostól függ, hogy miket tekint valóban gyomoknak a kertben, azaz melyek azok, amiktől tényleg meg akar szabadulni. Mi most erre hoztunk néhány hasznos tippet!
Így szabadulj meg a gyomoktól a kertben!
4 tipp a gyommentes gyephez
- Az alattomos gyomnövények bizony nemcsak a virágágyásokra vagy veteményesekre jelentenek veszélyt, hanem a füvesített részekre is. Itt az elsődleges védekezési forma az évenkénti gyepszellőztetés, ami elsősorban a talajközeli gyomoknak árt (pl. moha). A műveletnek hála ráadásul fellazul a föld, így a fűszálak több vízhez és tápanyaghoz juthatnak.
- Amennyiben meg akarsz szabadulni a gyomoktól a kertben, érdemes megfontolnod valamilyen herbicid használatát. Évente egyszer a gyep is elbírja a speciálisan erre a célra kifejlesztett, gyeptrágyát és gyomirtó keverékét tartalmazó szert. Ennek lényege, hogy megakadályozza a kétszikű növények terjedését, miközben a gyep fűfajtáit értékes tápanyagokkal látja el, így megfelelő körülményeket biztosít a fejlődésükhöz. Az irtószer egyenletes eloszlatásához szerezz be szórókocsit is!
- A megfelelő rendszerességű fűnyírás is könnyedén segíthet a gyep gyommentességében. Így ugyanis elkerülhető, hogy az ideális vágásmagasságnál, azaz 4 cm-nél magasabbra nővő gyomok elérjék a virágzási fázist, magot hozzanak, ezzel pedig tovább fertőzzék a kertet.
- A füves rész karbantartásához sajnos elengedhetetlen a megfelelő öntözés is. Ez persze néha igen nagy kiadást jelenthet az aszályos időkben, de ugyanakkor a gyomok terjedését is megnehezíti. Az öntözést érdemes a hajnali órákra időzíteni, ekkor ugyanis a talaj az alacsonyabb hőmérséklet miatt jobban felszívja a nedvességet. A gyep legyen mindig alaposan öntözött, de a pangó vizet kerüljük, ez ugyanis megrothasztja a fűszálakat.
4 tipp a gyommentes ágyásokhoz
- Már az ágyások kialakításánál érdemes odafigyelned a könnyű gyomlálhatóságára. A növények megfelelő távolságának kiválasztása elengedhetetlen, mert így tudod észrevenni a váratlanul, esőzések után megjelenő gyomokat a kertben. A rendszeres gyomláláshoz nem árt egy erős kesztyűt, kapát, de akár gyomkiszúrót is beszerezned.
- Az ágyások, előkertek és veteményesek megvédésének másik remek módja a geotextiles takarás. Ezeket a tűnemezelt szerkezetű, filcszerű textil anyagokat igen sokféle módon lehet felhasználni, és a gyomok elleni védelem mellett remek hőszigetelő és vízáteresztő tulajdonsággal is bírnak. Az ágyás kialakítása előtt egyszerűbb lehelyezni, de igazán rutinos kertészek már az ültetés után is megoldják.
- Amennyiben természetesebb megoldással szeretnéd kivédeni a gyomokat a kertben, bevethetsz fenyőmulcsot is. A fenyő kérgéből nyert, különböző méretben és dekoratív színekben kapható takaróanyagot az ágyásokba kell teríteni 3-5 cm magasságban, így az elnyomja a gyomokat, nyáron pedig védi a földet a kiszáradástól, a növényeket pedig a túlmelegedéstől.
Comments are closed.