Ahogy a nyári hónapokban az átlaghőmérséklet tartósan magasra szökik, a mindennapi jógázás hirtelen extrém kihívássá válhat. Mivel a jóga világnapja június 21-ére esik, minden évben fontos, hogy felkészüljünk a nyári jógázásra. Néhány apró figyelmességgel ugyanis továbbra is kényelmesen élvezhetjük a jóga fizikai és mentális előnyeit. Alábbi cikkünkben mutatunk 8 egyszerű tippet a nyári jógaélmény fokozására, hogy a sportág világnapján is készen álljunk arra, hogy kihozzuk magunkból a maximumot a testedzés során.
Megfelelő időpontot válasszunk!
Győzzük le könnyedén a nyári hőséget azzal, hogy a nap hűvösebb időszakaiban, például kora reggel vagy késő este jógázunk. Kerüljük a déli órákat, amikor a nap a legmagasabban jár, és így a hőmérséklet is a legmagasabb.
Hidratáljunk, hidratáljunk és hidratáljunk!
A dehidratáltság alattomos ellenfél lehet, különösen, ha a nyári hőségben jógázunk. Igyunk sok vizet már a gyakorlás előtt is, hiszen a szomjúság érzése már a dehidraltáltság előszobája. Folytassuk a vízbevitelt jógázás közben és után is, hogy végig hidratáltak maradjunk. Nyáron, napszaktól függetlenül eleve több vizet veszítünk testmozgás közben, ezért fontoljuk meg, hogy elektrolitokkal dúsított vizet fogyasszunk, hogy pótoljuk az izzadsággal elveszített alapvető ásványi anyagokat. A kókuszvíz például kiváló természetes elektrolit forrás.
Viseljünk légáteresztő ruházatot!
Válasszunk öltözetként könnyű, légáteresztő anyagokat, amelyek lehetővé teszik a maximális légáramlást és nedvességelvezető tulajdonságokkal is rendelkeznek. A világos színű jóga nadrágok és lazább szabású ruhák visszaverik a napfényt, és segítenek hűvösen tartani a testünket. Kerüljük a sötét színeket, amelyek elnyelik a hőt.
Gyakoroljunk hűsítő ászanákat!
A testhőmérséklet szabályozásának elősegítése érdekében építsünk be hűsítő jógapózokat gyakorlatainkba. Az olyan pózok, mint az előre hajlás, az ülő csavarások és a gyengéd inverzek nyugtató és hűsítő hatással lehetnek testünkre. Gyakoroljunk olyan pózokat, amelyek a légzésre összpontosítanak, hogy tovább hűtsük tagjainkat és megnyugtassuk elménket.
Keressünk árnyékot, vagy gyakoroljunk zárt térben!
Ha a szabadban jógázunk, keressünk árnyékos területeket, vagy állítsuk fel szőnyegünket egy fa alá, hogy elkerüljük a közvetlen napsütést. Alternatív megoldásként helyezzük át székhelyünket egy hűvös, jól szellőző helyiségbe. Sok jógastúdió rendelkezik kifejezetten a forró időjárásra tervezett helyiségekkel, gyakran légkondicionálóval vagy ventilátorokkal ellátva, hogy a hőmérsékletet kellemesen tartsák.
Használjuk okosan a kellékeket!
Egyes kellékek kreatívan használhatók további hűtés biztosítására is. Például ha hűtött szempárnát teszünk a szemünkre, vagy nedves törölközővel töröljük le az izzadtságot, jobban bírjuk majd a meleget. A jógatéglák és hengerpárnák továbbá stabilitást biztosíthatnak a gyakorlatok során, így könnyebben váltogathatjuk a pózokat, a forró nyári körülményeknek megfelelően.
Figyeljünk a túlerőltetésre!
Ne erőltessük meg magunkat túlságosan, különösen meleg időben. Hallgassunk a testünkre, és tartsuk tiszteletben a határainkat. Ha szédülni vagy émelyegni kezdünk, tartsunk szünetet, igyunk folyadékot, és hűtsük le magunkat.
Maradjunk rugalmasak!
Ne feledjük, hogy a rugalmasság a sikeres nyári jógagyakorlatok kulcsa. Alkalmazkodjunk és módosítsuk gyakorlatainkat, ha szükséges – akár az időjárás, saját energiaszintünk, vagy bármely más külső tényező alapján.
Ha követed ezeket a tippeket, és beépíted őket nyári jógarutinodba, még a legmelegebb időben is nyugodt és a gyakorlatodhoz kapcsolódó maradhatsz. Tehát gördítsd ki a matracod, öleld magadhoz a Nap melegét, és hagyd, hogy a jóga világnapja ezen a nyáron is beragyogja a júniust!
Comments are closed.