A böjti időszakot megelőző farsang nemcsak az álarcos-jelmezes dorbézolás ideje, hanem a jóízű lakomáké is. Az év eme heteire jellemző fogások nem éppen a diétának kedveznek: nehezek, kalóriában és zsírban gazdagok, ugyanakkor remek gyomrot csinálnak a nem ritkán alkohollal fűszerezett mulatságokhoz. Ezúttal a megunhatatlan, magyaros farsangi ételeknek szentelünk egy posztot. Próbáljátok ki ezt a három receptet velünk!
Másnaposság elleni farsangi ételek: a korhelyleves
A savanyú ízvilágú farsangi ételek fő funkciója, hogy a felhőtlen mulatozás utáni másnaposság tüneteit enyhítsék. A téli hozzávalók között klasszikusnak számító savanyú káposzta pedig remek alapot nyújt ehhez. A belőle készült korhelylevesnek jó néhány verziója ismert, ez a tradicionális fajta viszont garantáltan csillapítja a gyomorpanaszokat és a fejfájást, emellett pedig feltölt energiával.
Hozzávalók:
- 50 dkg savanyú káposzta
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 szál szárazkolbász
- 15 dkg füstölt szalonna
- 30 dkg füstölt, főtt tarja
- 1 ek disznó- vagy kacsazsír
- 3 babérlevél
- 1/2 tk csemege fűszerpaprika
- 1/2 tk füstölt fűszerpaprika
- só
- frissen őrölt feketebors
- 20 dkg tejföl
- 2 ek liszt
- kovászos kenyér a tálaláshoz
Elkészítés:
A farsangi ételek eme darabjához először felkockázzuk a szalonnát és a hagymát. Előbbit némi zsíron, egy nagyobb lábosban megpirítjuk, majd hozzáadjuk a hagymát, és amikor üveges, levesszük a tűzhelyről. Meghintjük a fűszerpaprikával, majd hozzákeverjük az apróra vágott savanyú káposztát. Alacsony lángon visszatesszük a tűzhelyre, majd néhány perc pirítás után felöntjük kb. 2 liter vízzel vagy alaplével. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, beletesszük a babérleveleket és az összepasszírozott fokhagymát is. Miután felforrt, még 15 percig hagyjuk gyöngyözni. Ekkor hozzáadjuk a karikákra vágott kolbászt és a felkockázott füstölt tarját is. A tejfölből, a lisztből és a korhelyleves levéből habarást készítünk, és folyamatos kevergetés mellett besűrítjük vele a levest. Pár percig még főzzük, majd melegen, kovászos kenyérrel, illetve ízlés szerint csípőssel tálaljuk a farsangi ételek eme darabját.
Konyakos kacsasült
Amennyiben szereted a kacsasültet, ezt mindenképpen próbáld ki a farsangi ételek receptjei közül! A szárnyas kellemesen telt ízét ezúttal a fűszerek mellett a konyak és a vörösbor keveréke hozza elő. Kínálhatod krokettel, hagymás tört krumplival, feketeöves konyhatündérként pedig akár a hercegnő burgonya készítésébe is belevághatsz.
Hozzávalók:
- 1 egész pecsenyekacsa
- 10-15 dkg kacsamáj
- 10 dkg császárszalonna
- 2 dl vörösbor
- 5 cl konyak
- 2 ek liszt
- 2 ek vaj
- 1 ek kacsazsír
- 1 fej vöröshagyma
- 1 csokor petrezselyem
- kakukkfű
- rozmaring
- só
- frissen őrölt feketebors
Elkészítés:
A kacsazsírt egy nagyobb serpenyőben felolvasztjuk, majd rádobjuk a felkockázott kacsamájat. Amikor megpirult, kivesszük a serpenyőből, és krumplinyomóval vagy villával összetörjük. Ezt követően a serpenyőben, némi zsíron megpirítjuk a felkockázott hagymát és szalonnát. Mikor már üveges a hagyma, rászórjuk a lisztet, ráöntjük a vörösbort, a konyakot és egy kis vizet, hogy könnyen keverhető legyen. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk az összenyomott fokhagyma gerezdeket és az apróra vágott friss petrezselymet, majd közepes lángon felforraljuk. Amikor kész, levesszük a tűzről, apró lyukú szűrőn átszűrjük, és hozzáadjuk az összetört kacsamájat.
A farsangi ételek eme darabjához a kacsa testét egy kivajazott tepsire fektetjük, alaposan megszórjuk sóval, borssal, rozmaringgal és kakukkfűvel. Sütőben először magas hőfokon (kb. 220-240 °C) pirítjuk 20 percig, majd alacsonyabbra véve (kb. 150-160°C) még további 1,5-2 órát sütjük. Így a külseje ropogós, a belseje viszont omlós és puha lesz. A kisült kacsazsírt leöntjük a tepsiről és a mártáshoz keverjük. Tálalás előtt a kacsát szeletekre vágjuk, leöntjük a mártással és a fent említett köretek valamelyikével kínáljuk.
Kihagyhatatlan farsangi ételek: a fánk
A farsangi menü nem lehet teljes a jellemzően baracklekvárral kínált fánk nélkül. A farsangi ételek közül ez is egy jócskán laktató, cseppet sem diétás darab, ám annál nagyobb kedvence lesz a családnak. Csak győzzük kisütni!
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 1 tojássárgája
- 2,5 dkg élesztő
- 8 dkg vaj
- 3 dl tej
- 4 ek cukor
- 1 cs vaníliás cukor
- só
- 2-4 dl olaj a sütéshez – a serpenyő vagy fritőz méretétől függően
- porcukor a meghintéshez
- sárgabaracklekvár
Elkészítés:
A farsangi ételek eme darabjához először a langyos tejben elkeverünk 1 evőkanál cukrot, majd hozzáadjuk és hagyjuk felfutni az élesztőt. Addig a lisztet átszitáljuk, és egy nagy keverőtálban összekeverjük a sóval, a cukor maradékával és a vaníliás cukorral. Ezután következnek a folyékony alapanyagok: fokozatosan hozzákeverjük a felfuttatott élesztőt, a kicsit megolvasztott vajat és a tojássárgáját. Dagasztógéppel vagy kézzel alaposan összedolgozzuk, majd amikor egyenletes lett a tészta, letakarjuk egy konyharuhával és rátesszük a fűtőtestre pihenni. A fánktészta nagyjából egy óra alatt a kétszeresére dagad.
Mikor megkelt, egy meglisztezett nyújtódeszkán kb. 1,5 cm vastagságúra nyújtjuk a tésztát, és pogácsaszaggatóval kis köröket szaggatunk belőle. A körök közepét az hüvelykujjunk segítségével mindkét oldalon benyomjuk a fánkforma eléréséhez. Egy serpenyőben vagy fritőzben, forró olajban néhány perc alatt aranybarnára sütjük a fánkokat, majd hagyjuk lecsöpögni és kihűlni őket. Tálalás előtt meghintjük a farsangi fánkokat porcukorral, a gödröcskékbe pedig baracklekvárt csepegtetünk.
Comments are closed.