A hóvirág mellett a kora tavaszi erdők másik jellegzetes növénye a medvehagyma. A fokhagymás illatáról, zsenge ízéről és jótékony egészségügyi hatásairól ismert gyógynövény gyűjtési időszaka március végére, április elejére esik. És ha már beköszöntött a medvehagyma szezonja, a Jófogás is ajánl néhány ínycsiklandó receptet, legyen az medvehagyma krémleves, pesto vagy épp pogácsa!
Medvehagyma krémleves
Ez az egyszerű medvehagyma krémleves a tapasztalatlanabb hobbiséfeken sem foghat ki: kevés hozzávalót, konyhai eszközt igényel és ráadásul pillanatok alatt kész van.
Hozzávalók 4 főre:
- 100 g friss medvehagyma
- 1 szál póréhagyma
- 4 ek vaj
- 200 ml főzőtejszín
- 1,5 l zöldség alaplé
- 2 nagyobb krumpli
- só
- fehérbors
- frissen őrölt szerecsendió
Elkészítés:
A póré- és medvehagymát alaposan megmossuk, majd apróra szeleteljük. A krumplikat meghámozzuk, felkockázzuk. A vajat egy nagyobb lábosban megolvasztjuk, majd mehet rá a kétféle hagyma. Folyamatos kevergetés mellett összefonnyasztjuk őket, és felöntjük a zöldségalaplével. Hozzáadjuk a krumplit és ízlés szerint a fűszereket. Ha a krumpli megpuhult (kb. 10 perc), a levest behabarjuk a tejszínnel, majd még néhány percig, lassú tűzön rotyogtatjuk. Amikor kihűlt, botmixerrel krémesítjük. Felmelegítve, pirított kenyérkockával, reszelt sajttal vagy fokhagymás pirítóssal tálaljuk.
Medvehagyma pesto
A medvehagyma nemcsak friss, finom ízének köszönhetően kedvelt tavaszi alapanyag, hanem a kedvező egészségügyi hatásai miatt is. Többek között javítja az emésztő- és érrendszer működését, csökkenti a vérnyomást és a vérzsírt, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig erősíti a szervezet ellenálló-képességét. Jótékony hatásainak megőrzéséhez célszerű nyersen vagy kevés hőkezeléssel fogyasztani – ehhez pedig remek recept a medvehagyma pesto.
Hozzávalók 1 befőttesüveghez:
- 150 g friss medvehagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 50 g fenyőmag
- 1 marék friss bazsalikomlevél
- 100 g parmezán sajt
- 1,5 tk só
- frissen őrölt feketebors
- 150 ml extra szűz olívaolaj
- 1 db befőttesüveg (min. 3,5 dl)
Elkészítés:
A medvehagymát és a bazsalikomot alaposan megmossuk, lecsöpögtetjük. A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, a parmezánt (vagy Grana Padanót) apró lyukú reszelőn lereszeljük. A fenyőmagot forró serpenyőben kevergetve, néhány perc alatt megpirítjuk. Egy magas falú keverőtálba beletépkedjük a medvehagymát és a bazsalikomot, hozzáadjuk a pirított fenyőmagot, az összezúzott fokhagymát, a parmezánt, az olívaolajat és a fűszereket, majd az egészet botmixerrel pépesítjük. A medvehagyma pestót befőttesüvegbe kanalazzuk, tálalásig hűtőben tároljuk. Kiváló kiegészítő krém tésztákhoz és húsokhoz, de akár egy reggeli pirítósra kenve is fogyaszthatjuk.
Medvehagymás pogácsa
A jól megszokott sós nassolnivaló medvehagymás verziója is ínycsiklandóan finom, szinte alig lehet leállni a falásával. Ezért érdemes lehet rögtön dupla adagot készíteni, mert hidd el: a friss medvehagymás pogácsa pillanatok alatt el fog fogyni.
Hozzávalók 2 tepsihez:
- 2 csokor friss medvehagyma
- 500 g búza finomliszt
- 1 dl langyos tej
- 25 g friss élesztő
- 1 tk cukor
- 2 tk só
- 1 db tojás
- 3-4 tojássárgája (a kenéshez is)
- 1 dl tejföl
- 250 g vaj
- 100 g füstölt sajt
Elkészítés:
A medvehagymát alaposan megmossuk, lecsöpögtetjük, majd a végeit levágjuk és apróra szeleteljük. A langyos tejben elkeverjük a cukrot és a szobahőmérsékletű élesztőt, majd hagyjuk felfutni. A liszthez hozzákeverjük a sót, a lágy vajat, valamint 1 tojást és 1 tojássárgáját, a tejfölt és az apróra reszelt füstölt sajtot. Hozzáadjuk a felfuttatott élesztős tejet és a felaprított medvehagymát. Határozott mozdulatokkal 10 percig dagasztjuk, majd 1 órán át kelesztjük lefedve.
Ha a tészta megkelt, egy meglisztezett deszkán 2,5 cm vastagságúra nyújtjuk, egy éles késsel beirdaljuk és pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A pogácsákat egy kivajazott tepsire helyezzük, a tetejüket megkenjük tojássárgájával, majd előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 18 perc alatt készre sütjük őket.
Comments are closed.